Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kasaba, yakınlarda taşan bir baraj nedeniyle tamamen sular altında kalma riskiyle karşı karşıya. Kaliforniya eyaletinin kuzeyindeki Oroville Barajı’nda su seviyesinin tehlikeli boyutlara yükselmesinin ardından bölgede 190 bine yakın kişi tahliye edildi.

Yaklaşık 230 metre ile ABD’nin en yüksek barajı olan Oroville’de taşan suyu boşaltan tahliye savağı ve çevreye etkisi havadan (böyle) görüntülendi.

Kalifornia Valiliği bölgede acil durum ilan ederken, helikopterli ekipler barajın onarımı ve güvenlik için görevlendirildi.

Evlerinden tahliye edilen halk ise ne kendi canlarının ne de mallarının güvenliğinden emin:

“Ne kadar güvenli olduğunu bilmiyorum. Benim düşündüğüm bu. Orada neler yaşandığını bilmiyorum. Geri döndüğümüzde her şeyimizin gitmiş olduğunu görmemiz olası.”

“Çok trafik ve kaos vardı. Birçok kaza oldu. İnsanlar kaçarken birbirlerine dikkat etmiyorlardı bile.”

Ancak suyu kontrol etmek için tasarlanan savakların da aşındığının anlaşılması üzerine, ani bir taşkına karşın barajın yakınındaki Oroville kasabası tamamen tahliye edildi. Oroville’den gelen son görüntülerde, tamamen hayalet bir kasabaya dönüştüğü görülüyor.

Bölgede beş yıl süren kuraklık sonrası geçtiğimiz haftadan beri etkili olan yağışlar erozyon ve taşkınlara yol açtı. Bu sırada ülkenin en yüksek barajı Oroville’in tahliye kanallarından birinde çatlak oluştu. Barajın bütünüyle yıkılabileceği uyarısı üzerine tahliye edilen bölge sakinlerinin ne zaman geri dönebileceği de henüz belirsiz.