Facebook uygulamasına yeni eklenen roket simgesi ne anlama geliyor?

Facebook, kullanıcıların Instagram’dan da aşina olduğu bir özelliği kendi mobil uygulamasında sunmaya hazırlanıyor.

Bu aralar yenilik üstüne yenilik getiren ve son getirdiği ‘Hikayeler’ özelliği elinde patlayan Facebook, buna karşın uygulamasını güncellemekte hiç de geri kalmıyor. Uygulamasına diğer sosyal medya platformlarında bulunan özellikleri kopyalayarak bazı yenilikler getiren Facebook, şimdi de Instagram’ın keşfet özelliğine benzeyen bir özelliği kendi uygulamasında deniyor.

Instagram’da hepinizin bildiği üzere sizin ilgi alanlarınızı(takip ettiğiniz sayfaların dahil olduğu alanlar), beğendiğiniz gönderileri, takip ettiğiniz kişileri ve onların ilgi alanlarını içeren bir Keşfet bölümü mevcut. İşte Facebook’un yapmaya çalıştığı şey de tam olarak bu. Instagram’ın keşfet özelliğinin bir benzerini kendi mobil uygulamasında kullanıma sunmak.

Facebook uygulamasının üst kısmında, ‘Haber Kaynağı’ simgesinin yanında çıkan roket simgesi, uygulamanın bir nevi yeni keşfet kısmı olacak. Kendi başına ayrı bir haber kaynağı olarak karşımıza çıkan bu kısımda, tıpkı Instagram’da olduğu gibi takip ettiğiniz sayfalar, beğendiğiniz gönderiler ya da sıklıkla iletişim halinde olduğunuz arkadaşlarınızın beğendiği, takip ettiği sayfalar ve o sayfalara ait içerikler karşınıza çıkacak. Sürekli olarak yenilenen bu kısım, ayrıca konumunuza göre de yakınlarınızda düzenlenecek, yaklaşmakta olan etkinliklerin sayfalarını ya da tanıtım içeriklerini de size sunacak.

Facebook’un bu özelliği sunmadaki amacı uygulamada daha fazla vakit geçirmenizi sağlamak olarak yorumlanıyor. Çünkü Facebook’ta Haber Kaynağı’nda 5-10 dakika vakit geçirdikten sonra herkes sıkılıyor ve Facebook’u terk ediyor.