Halkbank Genel Müdür Yardımcısı New York’ta tutuklandı

Gözaltına alınan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Reza Zarrab ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

New York’ta gözaltına alınan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Mehmet Hakan Atilla, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarından tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle New York’ta gözaltına alındı. Zarrab davasını takip eden savcılık ofisi, Halkbank Genel Müdür Yardımcısının göz altına alınması olayı ile ilgili; “Şu an açıklama yapamayacağız,” dedi.

Amerikan Adalet Bakanlığının konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, “Türk bankacı, İran’a karşı ABD yaptırımlarını delmek ve diğer suçlamalarla ilgili olarak gözaltına alındı” ifadesi yer aldı.

Savunma makamı için, “Türk bankasındaki konumunu kullanarak, ABD finansal sistemine erişim olanağı sağladığı ve ABD yaptırımlarını çiğneyecek şekilde İranlı kişi ve kuruluşlarla yapılan uluslararası işlemleri gizlediği” iddiasının olduğu aktarıldı. Açıklamada, Mehmet Hakan Atilla’nın Reza Zarrab’la birlikte çalıştığı zannının bulunduğu ifade edildi.

New York JFK havalimanında işadamı Rıza Sarraf davasıyla ilgili olarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Atilla, New York Güney Bölge Mahkemesi’nde hakim James C. Francis’in karşısına çıkarıldı. Yargıç Francis, mahkemede Atilla’ya yöneltilen suçlamaları ve haklarını yüzüne okudu.

Hakim Francis, Atilla’ya “ABD’nin İran yaptırımlarını delmek” ve “bankacılık dolandırıcılığı” konusunda iki suçlama yöneltildiğini, suçlu bulunması halinde ilk suçlamadan 20 yıl, ikinci suçlamadan da 30 yıla kadar ceza alabileceğini söyledi.

Atilla’yı duruşmada geçici olarak mahkeme tarafından atanan avukat savundu. Hakim Francis, avukat tutma imkanı olmaması halinde Atilla’ya mahkemenin tüm dava için avukat görevlendirilebileceğini söyledi.

Atilla tutukluluğun devam etmesi yönünde karar veren mahkeme duruşmayı 10 Nisan’a erteledi.

New York Güney Bölge savcılığından daha önce yapılan açıklamada da, Atilla’ya işadamı Rıza Sarraf ve bazı diğer kişilerle birlikte “ABD finans kuruluşlarını kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme” suçlaması yöneltildiği açıklandı. Atilla, Reza Zarrab’ın tutuklu olarak hapis yattığı New York Metropolitan Hapishanesi’ne kondu.