ALS hastası kadın arkadaşlarını davet ettiği partiyle hayatına son verdi.

CALIFORNIA


Temmuz ayının başında Betsy Davis bütün yakın arkadaşlarına iki gün sürecek bir parti için davetiyeler gönderdi. Davetiyede bu partinin daha önce katıldıkları hiçbir partiye benzemediği ve duygusal dayanıklılık ve açıklık gerektirdiği de yazıyordu. Giyim, kuşam, yiyecek, içecek her şey serbestti. Partinin tek bir kuralı vardı: Ağlamak yok!

Betsy-Davis2

Güney Kaliforniya’da Ojai kentinde yapılan partiye 30’dan fazla kişi katıldı. Entsrumanlarını getiren arkadaşları müzik dinletisi yaptı ve Betsy’nin en sevdiği film hep birlikte izlendi.

Detayları sizler için Dailymail’den derledik.41 yaşındak ALS hastası Betsy Davis, ölümcül dozda ilaç alıp hayatına son vermeden önce bütün yakın dostlarıyla vedalaşacağı bir parti düzenledi.

Kaliforniya eyaletinde yakın geçmişte kabul edilen yasaya göre, hastalığın son döneminde olan veya 6 ay ömür biçilen yetişkinler doktor kontrolü altında ötanazi yapabiliyor.

‘Benim ve davet edilen herkes için çok zor bir karar oldu, ama şüphesiz onun yanında olacaktık.’ dedi New York’lu arkadaşı Niels Alpert. ‘Bir intiharla sona erecek harika bir haftasonu geçirme fikri pek de normal değil, her gün olan bir şey değil. O harika eğlencenin, gülümsemelerin ve kahkaların arka planında o haftasonunun neyi getirdiğini biliyorduk.’ diye ekliyor.

Betsy Davis bu kanun kapsamında hayatına son veren ilk Kaliforniyalı oldu.

23-24 Temmuz günleri için planladığı bu buluşmada Betsy, bütün detayları planlamıştı ve bunları bütün davetlilerle paylaştı.

Bütün misafierlere Betsy’nin en sevdiği kokteyller ve pizzalar ikram edildi.

Sık sık kız kardeşinin bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kalan Kelly Davis ise gözyaşlarının boğazında düğümlendiğini ama kız kardeşinin bu fikrine sonsuz saygı duyduğunu anlatıyor.

Bety-Davis
Betsy hastalığa yakalanmadan önce aslında bir ressam ve performans sanatçısıydı. 2006 yılında Getty Center’da sokak gösterisini sergilerken.

Davetliler ayrıca bir ‘Betsy Hatırası’ alabiliyorlardı. Betsy’nin şahsi eşyalarından veya yaptığı resimlerden hazırlanmış olan bu hatıraların her birinin üzerinde birer not bulunuyordu.

Betsy-Davis5

Partinin sonunda gün batımı sırasında, üzerinde kimonosu yanında bakım görevlisi, doktoru, masaj terapisti ve kız kardeşiyle birlikte ilaçları aldı.

Betsy-Davis4

4 saat sonra hayata gözlerini yumdu

Arkadaşları, bunun bir zamanlar sahnede kremşanti ile resimler yapan sanatçının son gösterisi olduğunu söylediler.

Betsy-Davis6

‘Betsy’nin yaptığı bir kişinin arzu edebileceği en güzel ölümü verdi.’ dedi bir arkadaşı ve ekledi, ‘İşleri kendi eline aldı, ve aramızdan ayrılışını bir sanata dönüştürdü.’