İstanbul uçuşunda laptop’u çalınan Amerikalı kadın New Yorker’a makale yazdı

ABD Başkanı Trump’un kararıyla aralarında Türkiye’nin de olduğu 10’dan fazla ülkeden Amerika’ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasaklanmıştı. Bu karar sonrası İstanbul uçuşunda bagajdaki laptopu çalınan genç kadın ‘En değerli varlığı’nın kaybolmasına isyan etti.

NEW YORKER’A MAKALE YAZDI

İstanbul seyahati sonrası ABD’ye uçan ve laptop yasağı nedeniyle bagajdaki pahalı Apple MacBook bilgisayarı çalınan ABD’li yüksek lisans öğrencisi deneyimini Amerikan New Yorker dergisi için kaleme aldı ve bir mektup yazdı…

EY SEVGİLİ HIRSIZ;

NTV’nin haberine göre, söz konusu yasak gereği oluşan kaosta MacBook Pro marka laptop’unu çaldıran Jessica Salley, “Sevgili Hırsız, tüm laptop’lar arasında bula bula benimkini bulup çaldın” ifadeleri ile başladığı yazısını Trump döneminde yasak kapsamındaki şehirlere uçacak olanlar için bir yol haritası olması dileği ile kaleme aldığını belirtiyor.

‘HIRSIZDAN TALEPLERİM’

Mizahi ama içten bir dille kaleme alınan yazıda hırsız için bazı notlar da düşen Salley’in laptop’unu çalan kişiden istedikleri şöyle…

‘GELİRİMİN YÜZDE 6’SI GİTTİ’

“Ben zengin bir Arap Emiri filan değilim bilgisayarımda banka hesaplarımın şifreleri yok. Hatta o götürdüğün MacBook için yıllık kazancımın yüzde 6’sını tek kalemde verdim. Benim hazinem sosyal medya hesaplarım, babamın Amazon Prime’ı ve annemin Netflix şifreleri. Ne olur onların ayarlarını değiştirme.

O ŞİİRİ SAKIN OKUMA!

Eski erkek arkadaşım Danny için yazdığımı şiir ve yazıları sakın okuma!..

MASTER TEZİMİ AL OKU!

Bilgisayarımda, ABD vizesi olmasına rağmen Türkiye’den ayrılamayan Suriyeliler ile ilgili master tezimi bulacaksın. Yüzlerce sayfadan oluşan tezimi istediğin gibi okuyabilirsin.”

10 ÜLKE YASAK LİSTESİNDE

Mart ayında yürürlüğe giren yasak kapsamında Ortadoğu ve Afrika’da 10’dan fazla ülkeden ABD’ye seyahat eden yolcuların DVD oynatıcı, tablet, dizüstü bilgisayarlarını kabine almaları yasaklanmıştı.