Pennsylvania’da sinagogda silahlı saldırı: 11 ölü, 6 yaralı

Pennsylvania eyaletinde bir sinagogda düzenlenen saldırıda 11 kişi öldü, 4’ü polis 6 kişi de yaralandı. Polis saldırıyı nefret suçu olarak nitelendirdi. TABD Başkanı Trump, saldırı düzenlenen sinagogu ziyaret edeceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu saldırıyı kınadı.

ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentindeki bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Pittsburgh Kamu Güvenliği Direktörü Wendell Hissrich saldırıda 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 4’ü polis 6 kişinin yaralandığını açıkladı.

Yetkililer, 46 yaşındaki ABD vatandaşı Robert Bowers olduğunu açıkladıkları silahlı saldırganının gözaltına alındığını ve hastaneye götürüldüğünü bildirdi.

ABD medyasında yer alan haberlerde saldırganın sabıkasının olmadığı ve saldırı esnasında ”Bütün Yahudiler ölmeli” şeklinde bağırdığı iddia edildi.
Amerikalı yetkiler olayı nefret suçu olarak nitelendirdi. FBI, silah taşıma ruhsatı bulunan saldırganın 1996’dan bu yana en az 6 kez silah aldığını gösteren kayıtlar bulunduğunu açıkladı.

TRUMP’TAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Illinois eyaletinde katılacağı bir miting öncesi, sinagoga yapılan saldırı ve ABD vatandaşı saldırgan Robert Bowers’a ilişkin değerlendirmede bulundu.

Saldırganın kendisini desteklediği ve Yahudi karşıtı biri olduğuna yönelik bir soru üzerine Trump, “(Bowers’ın) düşünce şekli hastalıklı ve Yahudi karşıtı biri olarak benim destekçim değil. Bu gibi kişilere karşı idam cezasını geri getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Trump, bölgeyi ziyaret edeceğini vurguladı.

Adalet Bakanı Jeff Sessions da saldırgana karşı idam cezasına yol açabilecek ve nefret suçu konusu da dahil olmak üzere birtakım davalar açacaklarını bildirdi.

Saldırıyı “kınanması gereken ve ülkenin değerlerine tamamen karşıt” olarak değerlendiren Sessions, saldırganın idam cezasına çarptırılarak yüksek bir bedel ödemesi gerektiğini kaydetti.

Sessions, açıklamasında, “Pittsburgh’daki ABD savcısı, federal suçlamaların cumartesi günü gibi en kısa sürede yapılacağını söyledi.” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Pittsburgh’ta yaşanan olay sadece bir suç değil, aynı zamanda masum Amerikalılara ve inanç özgürlüğüne karşı yapılan vahşi bir saldırıdır.” ifadesini kullandı.

Pence, ABD’de Yahudi karşıtlığı ve şiddete yer olmadığını belirterek, “Bu kötülük sona ermeli.” ifadesine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU’DAN KINAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıyı sosyal medyada paylaştığı ingilizce mesajla kınadı ve ABD halkına başsağlığı diledi.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise saldırıyı korkunç olarak niteledi. ABD’nin yanında olduklarını vurguladı.

Yetkililer, 46 yaşındaki ABD vatandaşı Robert Bowers tarafından Pittsburgh kentindeki sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişinin öldüğünü, 4’ü polis 6 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Saldırının ardından New York’taki sinagoglara güvenlik güçleri konuşlandırılmıştı.

Her yıl silahlı saldırılar nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ABD’de bireysel silahlanma ve silah yasası tartışmaları sık sık yaşanıyor.