Başkan Donald Trump, bugün Beyaz Saray’da iki Cumhuriyetçi senatörle birlikte, yasal göçmenliğin sayısını düşürecek bir yasa tasarını açıklamayı planlıyor.

Cumhuriyetçi senatörler Tom Cotton ve David Perdue, ülkeye kabul edilen yasal göçmenlerin sayısının yılda 1 milyondan 500 bine düşürülmesini öngören tasarıyı duyurmuştu.

Senato’da henüz görüşülmeyen tasarı ayrıca, göçmenlerin aile üyelerinin ülkeye kabulüne de sınırlamalar getiriyor, “yeşil kart” kurasını kaldırıyor ve yeşil kart edinme sürecini zorlaştırıyor.

Trump, Amerika’nın yasal göçmenlik sistemini reformdan geçirme vaadini gerçekleştirmeyi hedefleyen tasarı hakkında senatörlerle daha önce iki kez görüşmüştü.

Trump geçen hafta Ohio eyaletindeki bir mitinginde, tasarının düşük vasıflı göçmenler üzerinde etkisi olacağını ve başarıyı taban alacağını söylemişti.

Trump, “Bugünün düşük vasıflı, herkesin – hiç çalışmamış, suçlu – isteyen herkesin geldiği korkunç göçmenlik sistemi yerine, başarıyı taban alan, çalışanları, çalışanlarımızı, vergi mükelleflerimizi ve ekonomimizi koruyan bir sistemi getirmek istiyoruz” diye konuşmuştu.