Vestel’den büyük atılım: Japon devinin Tv bölümü satın alınıyor

Japon haber sitelerinin iddiası gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz yıl Vestel ile Toshiba önemli bir anlaşma yapmıştı. Vestel, Toshiba’nın bazı ürünlerini Türkiye’de üretecekti. Hatta Toshiba bazı ürün departmanlarındaki ürünlerin satışından pazarlamasına Vestel’e emanet etmişti.

Japon teknoloji devi Toshiba geçtiğimiz günlerde bazı departmanlarından sonra televizyon departmanını da satışa çıkardığını duyurdu. Japon medyasında yer alan haberlere göre Toshiba’nın televizyon departmanını almak üzere yerli üretici Vestel yoğun ilgi gösterirken TV departmanının bir de Çinli talibi bulunuyor.

Toshiba tarafından şirketin kime satılacağına dair net bir karar yok. Eğer Vestel böyle bir atım atarsa bu adım sadece Vestel için değil, ülkemizin teknoloji alanındaki ilerlemesi için de önemli bir adım olacak.

Konuya ilişkin olarak KAP’a yapılan açıklamada şöyle denildi:

“09.04.2017 tarihinde Japon Nikkei Gazetesi kaynaklı çeşitli haber ajanslarında yer alan haberlere istinaden; Şirketimizin global markaları lisanslama ve/veya satın alma yoluyla uluslararası pazarlardaki konumunu daha da sağlamlaştırma ve markalı satışlarını arttırma stratejisi kapsamında, Toshiba Corporation’ın TV biriminin (Toshiba Visual Solutions Corporation) satın alınması konusunda görüşmelere başlanmış olup, bu aşamada nihai görüşmelere geçilip geçilmeyeceği henüz belirsizlik taşıdığından, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında, kamuya açıklama yapılması taraflar arasında bağlayıcı bir sözleşme akdedilinceye kadar ertelenmiştir.

Toshiba Visual Solutions Corporation ile yüzde 100 bağlı ortaklığımız olan Vestel Ticaret AŞ (“Vestel Ticaret”) arasında 1 Eylül 2016 tarihinde imzalanan marka lisans anlaşması kapsamında 5 yıl süreyle geçerli olmak üzere Avrupa pazarı için Toshiba markası lisansı altında televizyon üretimi, satışı, pazarlaması ve dağıtım hakları Vestel Ticaret’e aittir.”