Yıldırım: ABD ile ilişkilerde “ciddi sorunlarımız” var

Başbakan Binali Yıldırım ABD ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada ABD ile ilişkilerde “ciddi sorunlar” bulunduğunu söyledi. Yıldırım Türk tarafının sorunları geride bırakmak istediğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin gergin seyrettiği bir dönemde yapılıyor. ABD temasları çerçevesinde Yıldırım’ın, Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yarın görüşmesi planlanıyor. Başbakan Yıldırım Pence ile görüşmesi öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre şu ifadeleri kullandı: “Amerika ile ilişkilerimizin mükemmel düzeyde olduğunu söylememiz doğru olmaz…Ciddi sorunlarımız var. Bu sorunların artık geride bırakılması, geleceğe odaklanılması yönünde düşüncelerimizi muhatabımıza aktaracağız.”

Ziyarette iki ülke ilişkilerinde gerginlik yaratan konuların da gündeme gelmesi bekleniyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen’in iadesi meselesi, ABD’nin Suriye’de PYD’ye yaptığı silah yardımı, Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşı rahip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’da karıştığı kavga, ABD’de devam eden Rıza Sarraf davası ve bu davayla bağlantılı olarak eski bakan Zafer Çağlayan hakkında çıkarılan tutuklama kararı ve vize krizi iki ülke ilişkilerindeki sorun teşkil eden konuları oluşturuyor.

Gülen’in iadesi

Gülen’in iadesi talebi ile ilgili de Yıldırım: “Bizim tarafımızdan bütün her şey, eldeki bütün bilgiler, belgeler gönderildi. Bu bakımdan yeni bir belge sunma ihtiyacı yok. Gereğinden fazla da belge sunuldu diyebilirim. Bundan sonra beklentimiz, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilgili makamlarının harekete geçmesidir” dedi.

YPG ile işbirliği

IŞİD’le mücadele kapsamında ABD’nin Suriye’de YPG ile işbirliği konusunda Amerikalı yetkililerin “Bu bir tercih değil, mecburiyettir ve bu birliktelik geçici, sadece DEAŞ’ı yok etmeye yönelik bir birliktelik. Ondan sonra biz kendi yolumuza, onlar da kendi yoluna gidecek” şeklindeki sözlerini aktaran Başbakan Yıldırım, “Biz bunun artık zamanının geldiğini görüşmelerde gündeme getireceğiz” dedi.

Sınırlı vize adımı

ABD ile Türkiye ilişkileri, ABD’nin Türkiye’deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından 8 Ekim’de Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya alması ve Türkiye’nin de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD’ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmasıyla tekrar gerilmişti. Ancak hafta başında Başbakan Yıldırım’ın ziyareti öncesinde iki taraf da yumuşama ibareleri göstermiş ve vize işlemlerinin yeniden başalamasına sınırlı ölçüde izin verildiği bildirilmişti .
ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından bugün yapılan açıklamada da “Öğrenciler ile sağlık ve insani nedenlerle aciliyeti olan seyahatler öncelikli olmak üzere, Ankara ve İstanbul’da tüm göçmen olmayan vize hizmetlerinin sınırlı ölçüde yeniden açıldığını teyit etmekten memnuniyet duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Başbakan’dan seçim barajı açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim barajının yüzde 10’un altına düşürülmesine dair sözleriyle ilgili “Barajın yüzde 10 olarak muhafaza edilmesinin esprisi ne, yönetimde istikrar. Yönetimde istikrar açısından barajın yüzde 10 olarak devam etmesi düşünülebilir. Ancak temsilde adalet noktasında seçim sistemi topyekun değiştirilecekse o zaman bütün bu meselelerin birlikte ele alınması gerekir” diyerek devam etti. Yıldırım, “Bu konular diğer partiler tarafından gündeme getirilirse biz de gayet tabii ki her türlü öneriyi birlikte oturur, değerlendiririz. Artılarıyla, eksileriyle değerlendirir, karar veririz. Yani tek başımıza değiliz ki ‘kalksın, artsın, eksilsin’ demek çok anlamlı olmaz.”