Koronavirüs salgınında son gelişmeler: İtalya’da 24 saatte 793 can kaybı, Avrupa’da 20 bin yeni vaka

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı dünya genelinde 11 bin 400’ü geçti, 88 bin kişi ise sağlığına kavuştu. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün genç yaşlı ayrımı yapmadığını hatırlatarak kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini bir kez daha yineledi.

Dünya genelinde salgın sebebiyle evinden dışarı çıkmayanların sayısının 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.

Dünya genelinde koronavirüs salgını ile ilgili bugünkü gelişmeler:

 • İtalya’da son 24 saatte 800’e yakın kişi yaşamını yitirdi
 • Avrupa’da 24 içerisinde 20 bine yakın yeni vaka görüldü. Bunların 6.557’si İtalya’da gerçekleşti
 • Fransa’da 112 kişi hayatını kaybederken, 1847 yeni vaka görüldü
 • İran’da salgında hayatını kaybedenlere 100’den fazla kişi daha eklendi, ölü sayısı bin 556 oldu
 • İngiltere’de 53 kişi daha hayatını kaybetti, ölü sayısı 233
 • Almanya’da vaka sayısı, son 24 saatte 2 bin 705 arttı
 • İspanya’da ölü sayısı bin 326 oldu, vaka sayısı ise 25 bine yaklaştı
 • Singapur’da ilk can kaybı: 2 kişi hayatını kaybetti
 • Portekiz’de ölü sayısı 12’ye yükseldi, vaka sayısı bin 280
 • Gürcistan’da OHAL ilan edildi
 • Türkiye’de cuma namazı kılınmadı
 • Emirate 5 noktaya seferleri donduracak
 • Uluslararası Çalışma Örgütü: Küresel önlem alınmazsa işsiz kalabileceklerin sayısı 25 milyon
 • İngiltere’de işe gidemeyenlerin maaşlarının yüzde 80’ini devlet karşılayacak

İtalya’da son 24 saatte 800’e yakın kişi yitirildi

Covid-19’un dünyada en fazla can kaybına yol açtığı İtalya’da, son 24 saatte 793 kişi daha hayata veda etti. Her geçen gün, bir önceki güne göre daha fazla kayıp veren ülkedeki ölü sayısı 4 bin 825’e yükselirken, vaka sayısı ise 50 bine yaklaştı.

İngiltere’de ölü sayısı 233

Covid-19 salgını ile ilgili, diğer Avrupa ülkelerine göre en esnek önlemleri alan İngiltere’de son bir günde 53 kişi daha hayatını kaybetti, yaşamını yitirenlerin sayısı 233 oldu. Ölenlerin 41 ila 94 yaşında, Covid-19’un dışında sağlık sorunları olduğu açıklandı.

Türkiye’den 46 ülkeye daha uçuş yasağı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri kapsamında bugün saat 17.00 itibarıyla 46 ülkeye daha uçuşların durdurulacağını duyurdu.

İran’da can kaybı bin 500’ü geçti

Çin ve İtalya’nın dışında en fazla kayıp veren İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı bin 556’ya yükseldi. Sağlık Bakanlığı ülkedeki vaka sayısının 20 bini geçtiğini duyurdu. İran Cumhurbaşkanı virüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin en fazla 2-3 hafta daha devam etmesini beklediklerini bu sürenin sonunda salgının yavaşlayacağını düşündüklerini söyledi.

Almanya’da vaka sayısı 24 saatte 2 bin 700 arttı

Avrupa’da Covid-19 ölüm oranının en düşük olduğu ülkelerden Almanya’da vaka sayısı, son 24 saatte 2 bin 705 arttı.

Alman Robert Koch Enstitüsü, ülkedeki vaka sayısının bir günde 2 bin 705 artarak 16 bin 662’ye yükseldiğini duyurdu. Yaşamını yitirenlere 16 kişi daha eklenerek. 47 kişi hayatını kaybetti.

Gürcistan’da OHAL ilan edildi

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 21 Nisan’a kadar olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyurdu. Zurabişvili OHAL çerçevesinde sokağa çıkma yasağı getirmeyeceklerini ve karantina ilan etmeyeceklerini kaydetti.

AB’den Fransa’nın yardım paketine onay

Avrupa Komisyonu, Covid-19’dan etkilenen şirketlerin kaybını telafi etmek için Fransa’nın hazırladığı 300 milyar euroluk yardım paketine onay verdi.

Türkiye: Camilerde cuma namazı kılınmadı

Dünyada salgına neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler gereğince, cuma namazı vaktinde camilerde toplu halde namaz kılınmadı.

Çin: Yurt dışından gelenlerle ikinci dalga riski

Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin çıkış noktası olan Çin’de, yurt dışından dönen öğrencilerin taşıyıcı olması ikinci dalga salgın yaşanacağı endişelerini arttırdı.

Ulusal Sağlık Komisyonu, ülke içinde kişiden kişiye bulaşma durumunun üç gündür sıfır düzeyde olduğunu ancak yurt dışından dönenlerden 41’inde daha Covid-19’a rastlandığını duyurdu. Böylelikle Çin’de yurt dışı bağlantılı vaka sayısı 269’a çıktı. ABD ve Avrupa’da eğitim kurumlarının ve iş yerlerinin kapanmasıyla çok sayıda Çinli öğrenci ve çalışan ülkesine dönüyor.

Emirates’ten 5 noktaya seferleri durdurma kararı

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden Emirates, Fransa, Almanya, Nijerya, New York ve New Jersey seferlerini dondurma kararı aldı.

Reuters ajansının haberine göre şirket, söz konusu seferleri 23 Mart’tan itibaren, ikinci bir karara kadar askıya alacak.

Avustralya’da plaj yasağı

Avustralyalı yetkililer. plajları kamuya kapattı. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyreden cumartesi günü, Sydney kentindeki Bondi plajına binlerce kişi akın etti. Salgın ile ilgili ikazlara uyulmaması üzerine plaj kapatıldı.

İngiltere hükümetinden yardım paketi

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, salgının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında, ülke tarihinde ilk kez iş yerlerine gidemeyen çalışanların maaşının yüzde 80’inin ayda 2 bin 500 sterline kadar devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

Ülkede alınan önlemler kapsamında dün geceden başlayarak restoran, bar, kafe, sinema ve tiyatrolar kapatıldı.